Brüksel’in sinirleri bozuldu

Brüksel’in sinirleri bozuldu

İngiliz Guardian gazetesi Erdoğanile Putin arasındaki yakınlaşmanınBrüksel’de sinirleri bozduğunu”yazdı. Financial Times, “Türkiye’nin NATO ve AB’deki müttefiklerinin kaygı içinde olduğunu” belirtti.Haberi manşetlere taşıyan Rus basını ise “kara sayfanın kapandığını” duyurdu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in önceki gün St.Petersburg'da yaptığı görüşme, Avrupabasınında geniş yankı buldu. İngiliz Financial Times gazetesinde yayımlanan başyazıda, 'Türk-Rus yakınlaşmasının Batı'da kaygı yarattığı, Rus lider Putin'in Türkiye ve NATO'yu birbirine düşürmek için her fırsatı değerlendireceği' belirtildi. Gazete, “Batı'nın, Erdoğan'dan vazgeçmesi için çok erken" yorumunu yaptı. Guardian gazetesi Erdoğan ile Putin arasındaki yakınlaşmanın “Brüksel'de sinirleri bozduğunu" yazdı. İspanyol El Mundo gazetesi ise Erdoğan-Putin yakınlaşmasını Avrupa'ya karşı bir provokasyon olarak sundu.

STRATEJİK KRİZE NOKTA

Görüşmenin geniş yer bulduğu Alman medyasında N24 gibi bazı haber kanalları Erdoğan ile Putin'in basın toplantısını naklen yayımlarken, gazeteler de Türkiye-Rusya yakınlaşmasını önemli haberler arasında gösterdi. Rus gazeteleri ise Erdoğan-Putin görüşmesini manşetlerine taşıdı.

Kommersant gazetesi, Erdoğan-Putin görüşmesini, krize nokta koyan, ikili ilişkilerdeki gerilimi ortadan kaldıran görüşme şeklinde nitelendirdi. Vedomosti gazetesi, “Rusya ve Türkiye yaşananları unuttu" başlığıyla çıktı. Görüşmenin ekonomik açıdan önemi vurgulanan haberlerde, Erdoğan-Putin görüşmesi "duygusallığın ötesinde, stratejik ortaklığın yeniden şekillendiği bir görüşme" olarak yorumlandı.

KARA SAYFA KAPANDI

İzvestiya gazetesi, “Moskova ve Ankara her iki halkın çıkarı için barıştı"başlığını kullandı. Gazetede, “Liderlerin krizin nedenini anlatırken diplomatik dil kullanması krizin geride kaldığını gösteriyor. Onlar kapattıkları bu konuya bir daha geri dönmeyecek" değerlendirmesi yapıldı. Moskovskiy Komsomolets gazetesinde, “Rusya ve Türkiye ilişkilerindeki kara sayfa kapandı. Ankara ve Moskova, tüm yaşananları geride bırakarak diyalog için beyaz bir sayfa açmaya hazır" ifadeleri öne çıktı.

SÖZÜNÜN ERİ LİDERLER

Komsomolskaya Pravda, Erdoğan-Putin görüşmesini “tarihi bir görüşme" olarak nitelendirdi. Görüşmede bulunan delegasyon üyelerinin ve gazetecilerin tarihi bir olaya tanıklık ettiklerini hissettiklerini yazdı. Rossiyskaya Gazeta, Putin ve Erdoğan'ın ilişkileri sadece kriz öncesi düzeye getirmeyi değil, bu düzeyden de yükseltmekte kararlı olduklarını yazdı. Gazete, her iki liderin de sözünün eri olmakla tanındığını hatırlattı.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER