'İngiltere'nin kararı en çok Türkiye'ye yarar'

'İngiltere'nin kararı en çok Türkiye'ye yarar'

İngiltere'nin Avrupa Birliğinden ayrılma kararı almasının ardından tüm ticaret ve gümrük anlaşmalarını yenilemek zorunda kalacağı tartışılırken, bu durumun ticari anlaşmalarda AB üyesi olmayan ülkelerin de durumunu belirleyeceği ifade ediliyor.

TÜRKİYE'YE NASIL YARAR?

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Ömer Cihad Vardan, bu noktada gerçekleşmesi muhtemel senaryoyu da şöyle açıkladı: "İngiltere, AB ile ABD arasındaki Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) sürecine üçüncü bir taraf olarak dahil olmayı talep edecektir. İngiltere'nin AB pazarına erişime devam edebilmesi için TTIP'e taraf olması gerekir. İngiltere'nin TTIP'e üçüncü bir ülke olarak taraf olması ise en çok Türkiye'ye yarar. Böylece TTIP süreci, üçüncü ülkeleri de kapsamına alan bir genişleme perspektifi kazanmış olur ki, AB üyesi olmayan ülkelerin de sürece dahil edilmesinin önü açılır."

'BREXIT'E KADAR SOMUT YORUM YOKTU'

TDG Group Portföy Yatırım Danışmanı Öner Ayan ise İngiltere'nin AB'nin parçası olmasının TTIP için büyük önem taşıdığını, geçmişten gelen bağları ve ilişkileri dolayısıyla İngiliz Hükümetinin hem Kanada hem de ABDile çok iyi ticaret bağlantıları kurduğunu söyledi. Türkiye'nin baştan beri kendisinin de TTIP'de taraf olması gerektiğini haklı olarak savunduğunu ve konuyu hiç atlamadan her fırsatta gündeme getirdiğini belirten Ayan, İngiltere'nin Brexit oylamasına kadar bu konuda diğer ülkelerden çok somut bir yorum gelmediğini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER