AVRASYA ÜNİVERSİTESİ SÜLEYMANİYE İÇİN PROJE ÜRETECEK

AVRASYA ÜNİVERSİTESİ SÜLEYMANİYE İÇİN PROJE ÜRETECEK

Avrasya Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğrencileri Gümüşhane ve Bayburt iline alan çalışması yapmak amaçlı teknik gezi düzenledir. Akademisyenler eşliğinde 140 öğrenciden oluşan ekip ilk olarak Gümüşhane’nin tarihi Süleymaniye Mahallesi ardından Bayburt’ta bulunan Baksı Müzesi’ni ziyaret ettiler.

Program hakkında bilgi aktaran Avrasya Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Havva Özdoğan Gümüşhane’nin Süleymaniye bölgesi bizim için çok uygun bir bölge, öğrencilerimizle kapsamlı alan çalışması yapabileceğimiz proje fikirleri üretebileceğimiz bir yer. Bölgeyi daha iyi tanımak için alan çalışması düzenlemek istedik. Eski öğrencilerimiz ve yetkililer bizi çok iyi karşıladı. Bölgeyi tanıtan gerekli dokümanları bizlere sağladılar. Burada farklı konularda projeler üretmek istiyoruz’’. Öğrencilerin tarihi Süleymaniye Mahallesinde bu dönem boyunca çalışmalar yürüteceğini söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Özdoğan, çalışmalar yapılmadan önce projeler üretmek için sahanın ön çalışma yapılmasının büyük bir öneme sahip olduğunu sözlerine ekledi. Ticaret bölgelerini, konut alanları gibi bir takım bölümlemeler yapılmış. Biz hocalar olarak bu alanları kullanacağız, bunlarla ilgili çalışmalar yapacağız. Çünkü her bölgeye ait konularımız var. Şu an bilgi toplama ve arazi tanıma aşamasındayız, sonra yavaş yavaş analiz yapacağız. Projelerimizi değerlendirmeye başlayacağız, fikirler üreteceğiz. 5 Ocak’ta inşallah tüm projeleri teslim alacağız” dedi.

Avrasya Üniversitesi Mimarlık Bölümü son sınıf öğrencisi Abdullah Karabulut, her sene farklı bir bölgeyi çalıştıklarını, bu dönemde tarihi Süleymaniye Mahallesini önerdiğini söyledi. Karabulut, “Avrasya üniversitesi olarak bu sene Süleymaniye Mahallesini tercih ettik. Süleymaniye bizim göz bebeğimizdir. Mimari olarak ta bize çok fazla hayal dünyası açacak 140 tane öğrenciyle geldik. Arkadaşlarımın 140 tane proje çıkaracağına eminim. Bu projeler bizim için, gelecek için, turizm için, güzel bir çalışma olacak ve dönem sonunda da teslim edilecek” diye konuştu.

BAKSI MÜZESİ MİMARLIK ÖĞRENCİLERİNİ BÜYÜLEDİ

Avrasya Üniversitesi Mimarlık Bölümü akademisyenleri ve öğrencilerinden oluşan heyet Gümüşhane ilindeki ziyaretlerinin ardından  Bayburt ilinde bulunan Baksı Müzesi’ni ziyaret ettiler. Prof. Dr. Hüsamettin Koçan’ın doğduğu topraklara yaşam birikimini taşıma çabasının bir sonucu hayata geçirdiği en büyük sanat projesi Baksı Müzesi Türkiye’nin en çok göç veren illerinden Bayburt’ta, eski adıyla Baksı, bugünkü adıyla Bayraktar köyünde yer alıyor.

Baksı müzesini ziyaret eden öğrenciler yetkililerden müze hakkında bilgi aldılar bol bol fotoğraf çektirdiler.

Kürşat Emiroğlu

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner206