İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararları Açıklandı

İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararları Açıklandı

GÜNDEM: Koronavirüs (Covid-19) Salgınından Vatandaşlarımızı Korumak ve Salgının Yayılmasını Engellemek için Alınması Gereken Tedbirler 

İl Hıfzıssıhha Kurulu, Vali İsmail Ustaoğlu başkanlığında 25.06.2020 Perşembe günü Saat 14.00’te yukarıdaki gündem maddesini görüşmek üzere olağanüstü toplanmıştır.

Covid­19 salgınının görüldüğü andan itibaren Sağlık Bakanlığı ve Bilimsel Danışma Kurulu’nun önerileri, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda salgının/bulaşmanın toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirilmiştir. İhtiyaç olduğunda ilave kararlarlar alınmaktadır. 

Bu doğrultuda İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’muzca;

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) Yerli ve Yabancı Turistlere Yönelik Alınması Gereken Tedbirler:

İçişleri Bakanlığının 18.06.2020 tarihli ve 9863 sayılı genelgesi doğrultusunda 18.06.2020 tarih ve (2020/65) sayılı İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararımız ile koronavirüs salgınıyla mücadelede salgının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla önümüzdeki günlerde yapılacak olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın halk sağlığı açısından en uygun koşullarda gerçekleştirilebilmesi için 27 Haziran 2020 Cumartesi günü saat 09.30 ile 15.00 arasında ve 28 Haziran 2020 Pazar günü saat 09.30 ile 18.30 arasında belirli istisnalar çerçevesinde sokağa çıkma kısıtlaması getirilmiştir.

Öte yandan, turizm sezonunun açılması ve ülkemize giriş­çıkış kısıtlamalarının kaldırılması sonrasında önümüzdeki süreçte yerli ve yabancı misafirlerin turizm beldelerine yoğun rağbet göstermesi beklenmektedir.

Bu doğrultuda 18.06.2020 tarih ve (2020/65) sayılı İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararımızda yer alan istisnalara ek olarak;

1­ Daha önceden yapılmış rezervasyonların ve bundan sonra yapılacak tur satışlarının olumsuz etkilenmemesi adına halihazırda konaklayan ya da konaklama ve tur rezervasyonları yaptırmış olan yerli ve yabancı turistlerin; rezervasyon yaptırdıkları konaklama tesisine ulaşımları (Gerek havaalanı, otogar, gar, liman gibi toplu ulaşım araçlarının varış noktaları ile konaklama tesisleri arasındaki transferleri gerekse özel araçlarla gerçekleştirecekleri şehirlerarası yolculuklar), plajlardan yararlanmaları (konakladıkları tesise ait plaj bulunmaması halinde halk plajları dahil), müze ve ören yerleri ile tarihî/kültürel/dinîanıtları/ibadethaneleri/türbeleri ziyaretleri,

2­ Ayrıca bu hizmetleri sunacak işletme veya yerlerde çalışanların, YKS’nin yapılacağı 27­28 Haziran 2020tarihlerinde belirli saat aralığında uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulmalarına,

65 Yaş ve Üzeri Vatandaşlarımızın Turistik Amaçlı Seyahat İzinlerine Yönelik Tedbirler:

22.03.2020 tarihli ve 5762 sayılı İçişleri Bakanlığı genelgesi doğrultusunda 23.05.2020 tarih ve (2020/49) sayılı İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararımız ile risk grubunda yer alan 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlarımızın sağlığını korumak amacıyla sokağa çıkma ve ikametten ayrılma kısıtlaması getirilmiş, 09.06.2020 tarih ve (2020/63) sayılı İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararımız ile söz konusu kısıtlama esnetilerek her gün 10.00 ile 20.00 saatleri arasında sokağa çıkabilmelerine karar verilmiş, 20.05.2020 tarihve 8206 sayılı İçişleri Bakanlığı Genelgesi ile 21.05.2020 tarih ve (2020/48) sayılı İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararımız doğrultusunda, 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımıza 21.05.2020 tarihinden itibaren en az bir ay boyunca dönmemek kaydıyla tek yönlü olarak istedikleri yerleşim yerlerine gidiş izni verilmiştir.

Gelinen aşamada virüsün yayılma ve bulaşma hızının azalması, vaka artış hızının düşüşe geçmesi ve turizm sezonunun açılması sebebiyle aşağıda belirtilen şartlar doğrultusunda 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın turizm amaçlı seyahatlerine izin verilmesinin uygun olacağı değerlendirilmiştir.

Bu kapsamda; 

1­ 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız (son üç yıl içinde organ ve kemik iliği nakli olanlar, immün yetmezliği olanlar ile böbrek yetmezliği nedeniyle diyalize giren hastalar hariç) turizm amacıyla yapacakları yolculuklarda “Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi” almak şartıyla istedikleri yerleşim yerine gidebilecektir.

2­ Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi’ne başvuracak 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız kendileri ile aynı durumda bulunan (65 yaş ve üzeri) eş, kardeş ve birinci derece yakınlarını da kapsayacak şekilde en fazla 6 kişi için seyahat izin belgesi başvurusu yapabileceklerdir.

3­ 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi almak üzere Alo 199 Vefa Sosyal Destek Hattı üzerinden veya elektronik ortamda e­Devlet kapısından İçişleri Bakanlığı e­başvuru sistemine girerek,Seyahat İzin İşlemleri başlığı altında yer alacak Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi Verilmesi alt başlığını seçerek, başvurularını 23.06.2020 Salı günüsaat 09.00’dan itibaren gerçekleştirebileceklerdir.

4­ Başvuru formunda otel tatili, yazlık/devremülk, kiralık ev/villa ya da karavan tatili gerekçelerinden biri seçilecektir. Vatandaşlarımız;

Otel tatili için rezervasyon belgelerini,

Yazlık/devremülk için tapu örneklerini,

Kiralık ev/villa tatili için ise kira sözleşmelerini,

Karavan tatili için karavan sahiplik belgeleri ya da kira sözleşmelerini zorunlu olarak başvuru sırasında sisteme yükleyeceklerdir.

5­ Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi alacak vatandaşlarımız otobüs, uçak, tren ve özel araç ile yapacakları yolculuklar için başvuru yapabileceklerdir.

6­Başvuru sırasında başvuranın ve beraberindekilerin; Covid­19 evde izolasyon sorgusunun yanı sıra, belirtilen hastalıklarının olup olmadığı hususu da sistem üzerinden otomatik olarak sorgulanacaktır.

7­ Vatandaşlarımızın belge almak için herhangi bir sağlık kuruluşuna ya da valiliklere/kaymakamlıklara gitmelerine gerek bulunmamaktadır. Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi başvuruları otomatik olarak değerlendirilecek ve sonuçlandırılacaktır.

8­ İzin başvurusu kabul edilenlere SMS yolu ile bilgilendirme yapılacak olup ayrıca e­ Devlet üzerinden başvuru onay belgesi çıktısı da alınabilecektir.

9­ İzin başvurusu kabul edilen 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın bilgilerinin, otomatik olarak gidecekleri il valilikleri ile kayıtlı oldukları aile hekimine bildirilmesine, kayıtlı oldukları aile hekimleri tarafından gerekli takiplerinin yapılmasına,

Yukarıda belirtilen tedbirlere ilişkin kaymakamlar tarafından; belirtilen sınırlamalara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. maddesi gereğince idarî para cezası verilmesine, aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195. maddesi kapsamında gerekli adlîişlemlerin başlatılmasına, uygulamada birlikteliğin sağlanması için alınan kararların kaymakamlıklara iletilmesine oy birliği ile karar verilmiştir.

Kürşat Emiroğlu

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER