"Kuru beton yol çalışması başarılı sonuçlar verdi!"

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, kuru beton tekniğiyle yapılan yol çalışmalarından geçen iki yıllık süre zarfında olumlu neticeler elde edildiğini söyledi.

"Kuru beton yol çalışması başarılı sonuçlar verdi!"

"İKİ YILLIK TECRÜBEMİZ VAR"

Başkan Genç, 2019 Yılı Yol Programı kapsamında 29813 metre (31.390 m³) kuru beton yol çalışması yaptıklarını söyledi. Genç, "Kuru beton yol tekniğini Karadeniz bölgesinde ilk defa Samsun Büyükşehir Belediyesi uyguladı. Onlar bu konuda oldukça tecrübeliler. Biz de ekiplerimizi Samsun'a gönderdik. Bu işin tekniğini ve inceliklerini bizzat yerinde gördüler ve uygulamalı olarak öğrendiler. Şu anda kuru beton konusunda iki yıllık bir yıllık tecrübemiz var. Şimdiye kadar kuru beton yol tekniğiyle yaptığımız yollarımızda iki yıllık tecrübelerimiz neticesinde çok olumlu sonuçlar elde ettik. Ekiplerimiz kuru beton çalışması yaptığımız yolları dikkatli bir şekilde takip ediyor. Gözlemlerini ve incelemelerini de bizimle paylaşıyor. Şu ana kadar herhangi bir menfi sonuç çıkmadı. Kuru beton tekniğiyle 2019 yılında 31.390 m³ (29813 m.) yol çalışması yaptık. Diğer yandan da 2032 metre (1360 m³) logolu beton duvar, 4.147 m³ taş duvar ile 2806 metre (961 m³) tretuar çalışması yaptık." dedi.

"BAKIM VE ONARIM MASRAFI DAHA AZ"

Kırsal mahallelerde daha uzun ömürlü olması nedeniyle kuru beton tekniğine ağırlık vereceklerini belirten Başkan Genç, "Kuru beton, bu iklim şartlarında elde ettiğimiz verilere göre yaş betona oranla daha kaliteli...İki yılın sonunda yollarımızda herhangi bir deformasyon ve bozulma olmadı. Yaş betona nispeten daha uzun ömürlü ve iklim şartlarından da daha az etkileniyor. Havaalanı betonu kalitesinde... Soğuk, buz ve yağış gibi iklim özelliklerinden kaynaklanan olumsuz durumlara karşı mukavemeti daha iyi. İlerleyen yıllarda özellikle kırsal mahallelerimizde daha uzun ömürlü, bakım ve onarım masraflarının daha az olması nedeniyle kuru beton yol tekniğine daha fazla ağırlık vereceğiz. Her yıl kuru beton kapasitemizi artırıyoruz. Bu şekilde de

belediyemizin finans kaynaklarını daha verimli bir şekilde kullanmış olacağız." diye konuştu

Kürşat Emiroğlu

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER