TRABZON BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ EKİM AYI MECLİS TOPLANTILARI BAŞLADI

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi ekim ayı toplantıları, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu başkanlığında gerçekleştirilen ilk oturumla başladı.

TRABZON BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ EKİM AYI MECLİS TOPLANTILARI BAŞLADI

Meclis açış konuşmasına, İstanbul’da düzenlenen Trabzon tanıtım günleri ile ilgili teşekkürlerini sunarak başlayan Başkan Zorluoğlu, “Tanıtım günleri organizasyonu İstanbul’da bu yıl 11. kez ve Yenikapı’da yapıldı. Bizimle birlikte ilçe belediye başkanlarımız da buraya katıldı. İstanbul’daki hemşerilerimizin ilgi gösterdiği bir organizasyon oldu. Orada şehrimizi, şehrimizin insanlarını İstanbullulara tanıtma imkânı bulduk. İnşallah önümüzdeki yıllarda daha da geliştirerek, çeşitlendirerek bu tür organizasyonları devam ettirmek istiyoruz” dedi. 

“İŞE ALIMLAR ŞEFFAF OLACAK”

Başkan Zorluoğlu, gündem maddelerinin görüşülmesine geçmeden önce büyükşehir belediye meclis üyelerinin sorularını da yanıtladı. CHP Grup Başkan Vekili Turgay Şahin’in ‘Belediyede açılan yeni şirketlere işçi alınacak mı?’ şeklindeki sorusuna Başkan Zorluoğlu şu yanıtı verdi:

“Yeni kurulan şirketler için eleman ihtiyacımız yok. Sadece yeni otobüsler alınacak ve onlara personel alımı olacak. Belirli kriterler belirlenip web sitemizde yayınlayacağız. Bu alımları şeffaf olarak yapacağız. Adaylar sözlü ve yazılı sınava tabi tutulabilirler” 

“HALK HERŞEYİ BİLECEK”

Çömlekçi Mahallesi’ndeki gelişmelerle ilgili de konuşan Başkan Zorluoğlu, “Mülk sahipleri ile temaslarımız devam ediyor. En son birim fiyatlarında güncelleme yapılarak yüzde 25 oranında artırma yaptık. Mülk sahipleri ile anlaşmaya devam ediyoruz. Planlarımızın üzerinde bir teveccüh oldu. Uzlaşmayla vatandaşımız ile anlaşmaya çalışıyoruz. Proje çalışması başladı. Yeni yapılacak olan yerlerden hak sahiplerine yer teklif edilecek. Buna rağmen olmuyorsa kamulaştıracağız. Acele olmasının sebebi hızlı şekilde yaparak proje aşamasına geçmek için. 7 hektarın da çalışması devam ediyor. Trabzon halkı, Çömlekçi’de ne yapılacaksa önceden bilecek. Orayı yeniden inşa edeceğiz”  ifadelerini kullandı. 

Bölgenin önemli turizm merkezlerinden Uzungöl’deki yıkım kararlarıyla ilgili değerlendirmelerini de meclis üyeleriyle paylaşan Başkan Zorluoğlu, “Uzungöl ile ilgili bir çalışma yapılı. 31 Aralık 2017 tarihinden sonra yapılan kaçan yapılar ile ilgili yine 31 Aralık 2017’den önce yapılmış olsa bile imar barışına uygunsuzluğu tespit edilip belgesi iptal edilecek olanlar da bu kapsamdadır. Sadece Uzungöl değil Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın Türkiye genelinde böyle bir çalışması var. Uzungöl tabi konumu ile öne çıkan bir yer. O bakımdan önem arz ediyor. Hukuki süreç valiliğimizin koordinesinde devam ediyor. Kaçak yapı sahiplerine tebligatlar yapıldı, boşaltma süresi var. Turizm sezonu bitsin istedik. İleri ki günlerde gerekli hukuki işler yapılacak’’ dedi. 

Başkan Murat Zorluoğlu soruları cevapladıktan sonra 31 maddelik gündemin görüşülmesi için Başkan Vekili Atilla Ataman’a koltuğu devretti. Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi ekim ayı ilk oturumu, ilgili gündem maddelerinin görüşülüp karara bağlanması ile tamamlandı.

Kürşat Emiroğlu

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER