Trabzon Polisi Göz Açtırmıyor

Trabzon Polisi Göz Açtırmıyor

           İlimiz genelinde yapılan asayiş denetim ve kontrollerinde;

 • 588 Yabancı uyruklu şahsın denetim ve kontrolü gerçekleştirilmiş,
 • 8 Adet Ruhsatsız Tabanca,
 • 2 Adet Kurusıkı Tabanca,
 • 94 Adet Fişek,
 • 2 Delici Kesici Alet,
 • 116,75 gr Esrar,
 • 0,96 gr Metamfetamin,
 • 2 Adet Ecstasy Hap ele geçirilmiştir.

Ayrıca;

 • Fuhuşla mücadele kapsamında Fuhuşa Teşvik Aracılık olayı ile ilgili 2 şüpheli hakkında işlem başlatılmış, 6 yabancı uyruklu bayan sınırdışı edilmiş ve 14 bayan hakkında Kabahatler Kanunundan işlem yapılmıştır.
 • İhaleye Fesat Karıştırma suçundan 18 kişi gözaltına alınmış ve şahısların işlemleri devam etmektedir.
 • Açıktan Hırsızlık olayı ile ilgili yapılan çalışmalarda 1 şüpheli şahıs yakalanmış, 655 TL ele geçirilmiştir.
 •  Kumar Oynanması İçin Yer ve İmkan Sağlama olayı ile ilgili olarak yapılan çalışmalarda 2 şüpheli şahıs hakkında adli işlem yapılmış, 6 şahıs hakkında idari işlem yapılmış ve kamuya geçirilmek üzere 1.660 TL paraya el konulmuştur.
 • Ruhsat dışı faaliyet gösteren 2 kıraathane hakkında işlem başlatılmıştır.
 • 1774 sayılı Kimlik Bildirme Kanunu kapsamında; 2 konaklama tesisine kanuna ikinci kez muhalefetten faaliyetten men cezası verilmiş ve 1 konaklama tesisine 7.352 TL idari para cezası uygulanmıştır.
 • Sarhoşluk, Tütün Mamülleri Tüketimi ve Diğer Konularla ilgili olarak 33 şahsa Kabahatler Kanunundan işlem yapılmıştır.
 • Değişik suçlardan arama kaydı olan toplamda (48) şahıs yakalanmıştır.
 • Kayıp olduğu bildirilen (2) şahıs bulunmuştur.
 • Taksirle Yaralama, Kasten Yaralama, Tehdit, Trafik Güvenliğini Tehlikeye Sokma, Hakaret, Kullanmak İçin Uyuşturucu Madde Satın Almak, Kabul Etmek veya Bulundurmak, Mala Zarar Verme ve Kişilerin Huzur ve Sükununu Bozma suçları başta olmak üzere (81) olay aydınlatılmış ve (293) şüpheli hakkında işlem yapılmıştır.

Farklı gün ve saatlerde parklar (404) kez kontrol edilirken, (506) işyeri kontrol edilmiştir

 Trafik ekiplerimizce yapılan denetimlerde ise;

 • Toplam (11.885) araç ve sürücüsü kontrol edilmiş,
 • 2.068 araç sürücüsüne ve tescil plakasına toplam 639.841  ₺ cezai işlem uygulanmıştır.
 • Çevreye rahatsızlık veren, gürültü çıkaran, abartı egzoz kullanan 15 araç sürücüsüne trafik idari para cezası karar tutanağı düzenlenmiştir.

Bu kapsamda;

 • Emniyet kemeri denetiminde 3.358 araç/sürücü kontrol edilmiş, 19 araç sürücüsüne,
 • Motosiklet denetimlerinde 71 araç/sürücü kontrol edilmiş, 32 araç/sürücüye,
 • Yolcu taşıyan araç denetiminde 503 araç/sürücü kontrol edilmiş, 243 araç/sürücüye,
 • Yük Taşımacılığı yapan araçların denetiminde 2.481 araç/sürücü kontrol edilmiş, 133 araç/sürücüye,
 • Okul Servis araçları denetiminde 492 araç/sürücü kontrol edilmiş, 6 araç/sürücüye,
 • Alkol denetimlerinde 1.816 araç kontrol edilmiş 45 araç sürücüsüne,
 • Radarlı hız denetiminde ise 531 araç/sürücüye işlem yapılmıştır.
 • Yapılan denetimlerde 145 araç trafikten men edilmiştir.                                                                                                                                                                                                                                                 İl Jandarma Komutanlığı Sorumluluk Sahasında;

Trabzon İl Jandarma Komutanlığı sorumluluk alanında dönem içerisinde (1) Terör (FETÖ/PDY Terör Örgütü Propagandası Yapmak), (59) Asayiş, (8) Kabahatler, (43) Takibi Gereken, (6) KOM, (8) Trafik olayı olmak üzere toplam (125) olay meydana gelmiştir.

Sorumluluk alanımızda (3) daimi ve (125) geçici olmak üzere toplam (128) noktada yapılan yol arama ve kontrol faaliyetinde (8.773) şahıs, (8.594) araç sorgulanmış, (9) şahıs ve (2) haciz yakalamalı araç yakalanmıştır. Jandarma Trafik Timlerince (171) araca (57.418) TL. para cezası uygulanmış olup (87) araç trafikten men edilmiştir.

 Gümrük İşlemlerine Tabi Tutmaksızın veya Gümrük Kapıları Dışından İthal                       

 16 Ekim 2019 günü saat 17.20 sıralarında icra edilen devriye faaliyeti esnasında durdurulan şehirlerarası otobüste yolcu olarak bulunan şüphelinin valizinde Zümerret marka 180 paket gümrük kaçağı sigara ele geçirilmiştir. Şüpheli ifadesi alınmasını müteakip serbest bırakılmış olup, 5607 Sayılı Kanunun 3/18. maddesi gereğince, şüpheliye 2.520 Tl idari para cezası uygulanmak üzere tanzim edilen evraklar ile beraber kaçak sigaralar Trabzon Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğüne ve Gümrük Müdürlüğüne gönderilmiştir.

Uyuşturucu Veya Uyarıcı Madde İmal ve Ticareti

18 Ekim 2019 günü saat 17.00 sıralarında KOM.Şb.Md.lüğü ekipleri ile  İlçe J.K.lığınca yapılan istihbari çalışmalar ve Adli Makamlardan alınan arama kararına istinaden şüphelinin ev ve eklentilerinde yapılan aramada (7) ayrı yerde toplam 674 Gr. Esrar, 22 Adet uyuşturucu satışında kullanılan kilit poşet ve uyuşturucu madde kullanımında kullanılan 2 Adet Bong ele geçirilmiştir. Gözaltına alınan şüpheli 19 Ekim 2019 sevk edildiği adli makamlarca tutuklanarak Trabzon E Tipi K.C.İ.K. teslim edilmiştir.

Yağma

Mağdurlar evinde oturdukları esnada evine gelen yüzleri maskeli ve eldivenli (4) erkek şahsın kendilerine silah doğrultmak suretiyle tehdit ettiklerini ve evde bulunan 500 TL. nakit para ile (1) adet telefon bataryasını alarak kaçtıklarını beyan ederek şikayette bulunmuşlardır. OYİ Timince olay yerinde yapılan inceleme de, fotoğraflanması yapılmıştır. Olayı gerçekleştiren şüphelilerin yakalanması için Trabzon İl J.K.lığı 1’inci ve 2’nci JASAT tarafından yapılan çalışmalar sonucu (3) şüpheli yakalanarak, 19 Ekim 2019 tarihinde sevk edildikleri adli makamlarca tutuklanarak Trabzon E Tipi K.C.İ.K. teslim edilmiştir.

Evden Hırsızlık (F.M.) (Vatandaşın Sözlü veya Yazılı Müracaatı)

Mağdur, müracaat ederek evinin penceresinin kimliği belirsiz kişi veya kişilerce kırılmak suretiyle içeri girildiğini ve evde bulunan 2 adet elektrik süpürgesi, 1 adet televizyon, 1 adet elektrikli ısıtıcı, 1 adet matkap ve 1 adet spiral setinin çalındığını beyanla şikâyette bulunmuştur. Olayı gerçekleştiren şüphelilerin yakalanması için Trabzon İl J.K.lığı 1’inci ve 2’nci JASAT tarafından yapılan çalışmalar sonucu (3) şüpheli yakalanarak, 19 Ekim 2019 tarihinde sevk edildikleri adli makamlarca tutuklanarak Trabzon E Tipi K.C.İ.K. teslim edilmiştir.

Otodan Hırsızlık (F.M.)

10 Ekim 2019 günü saat 11.00 sıralarından mağdur, müracaat ederek evinin önünde park halinde bulunan otomobilin kapısının kimliği belirsiz kişi veya kişilerce zorlanarak açılmak suretiyle içeri girildiğini ve araçta bulunan 2 adet ses sisteminin çalındığını beyanla şikâyette bulunmuştur. Olayı gerçekleştiren şüphelilerin yakalanması için Trabzon İl J.K.lığı 1’inci ve 2’nci JASAT tarafından yapılan çalışmalar sonucu (3) şüpheli yakalanarak, 19 Ekim 2019 tarihinde sevk edildikleri adli makamlarca tutuklanarak Trabzon E Tipi K.C.İ.K. teslim edilmiştir.

Türkiye Huzur Güven Uygulaması

Trabzon İl J.K.lığı sorumluluk bölgesinde 14 Ekim 2019 tarihinde 07.00-24.00 saatleri arasında, icra edilen Huzur ve Güven (Genel asayişin ve kamu düzeninin devamının sağlanması ve terör örgütlerinin muhtemel eylemlerinin engellenmesi, mevcut huzur ve güven ortamının devamının sağlanması, eğitim ve öğretimin güvenli ortamlarda sürdürülebilmesi maksadıyla) Uygulaması kapsamında, (61) unsur ve (231) personelin katılımıyla (203) umuma açık yer, (42) park ve bahçe, (99) öğrenci yurdu çevresi ile icra edilen yol kontrol ve aramalarında; (2931) şahıs ve (579) araç ile (332) servis aracı kontrol edilmiştir.  Yapılan kontroller sonucunda (27) araca toplam (9.785 TL) cezai işlem uygulanmış, (7) araç trafikten men edilmiştir. Kimlik bildiriminde bulunmamaktan (1) İşyerine (Araç Kiralama Şirketi) (7.762 TL) idari para cezası uygulanmıştır.

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2019, 15:33

Ali Baki Adaş

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER